Študijski dan o komunikaciji

V preteklem tednu je našo Slovensko-hrvaško inšpektorijo Hčera Marije Pomočnice (FMA) obiskala sestra Maria Ausilia De Siena, vrhovna svetovalka za družbeno komuniciranje. Ob njej se je v sredo, 19. februarja 2025, zbralo lepo število sester. Srečanje je potekalo v skupnosti na Gornjem trgu v Ljubljani. Skupaj smo razmišljale, kako biti preroško navzoče v naših skupnostih, med mladimi in na socialnih omrežjih.
Pod vodstvom sestre Ausilie smo se poglabljale v dokumente Cerkve in naše Družbe o komunikaciji ter v vizijo in smernice o prisotnosti FMA na družbenih omrežjih. Pri tem smo izpostavile pomen zavestne in odgovorne uporabe komunikacije v svetu, ki postaja vse bolj digitaliziran.
Izhajajoč iz prednostnih izbir 24. vrhovnega zbora Družbe FMA je predavateljica temo komunikacije umestila v tako imenovano „preroško navzočnost“, ki sta jo naša ustanovitelja živela na način salezijanske asistence. Prav ta tudi danes predstavlja resnično preroštvo in od vsake FMA zahteva, da je kot vzgojiteljica „prisotna“ tako v realnem kot tudi virtualnem svetu.
Pravzaprav zdaj vsi živimo „onlife“, saj živimo v digitalni kulturi. Kako se lahko me, FMA, vključimo v to okolje, za katerega je značilen hiter in obsežen prenos informacij, da bi tudi tu mogle uresničevati evangelizacijo in spremljati mlajše rodove? Odgovor, ki ga predlaga dokument Cerkve (Verso una piena presenza – Riflessione pastorale sul coinvolgimento con i social media [K polni navzočnosti – Pastoralni razmislek o uporabi socialnih omrežij]), je en sam: »Počlovečiti digitalna okolja, tako da v njih živimo kot „ljubeči bližnji“. Z bližino, sočutjem in nežnostjo, ki jih papež Frančišek opredeljuje kot Božji način, lahko prispevamo k digitalnemu razstrupljanju, tako da prevzemamo držo in slog, ki se ju učimo od Kristusa; on svojega sporočila ni posredoval le z besedami, ampak s celotnim življenjem. Tako je razodel, da je komunikacija na najgloblji ravni podarjanje sebe v ljubezni.« (K polni navzočnosti, 64)
V istem duhu je pripravljen tudi dokument Družbe FMA, Smernice o navzočnosti FMA v družbenih omrežjih. Te želijo prispevati k vzgoji za odgovorno uporabo digitalnih okolij ter ponujajo praktične napotke za zdravo in življenje prebujajočo rabo družbenih omrežij. Prav tako spodbujajo k ohranjanju ravnovesja med resničnim in virtualnim okoljem, pri čemer si je vedno treba prizadevati za dobro ljudi, zlasti mladih.
V delu po skupinah, ki je izhajalo iz zgoraj omenjenega dokumenta naše Družbe, so bile obravnavane naslednje teme: kako beremo današnjo stvarnost, o salezijanskih karizmatičnih koreninah komunikacije, o izzivih za posvečeno življenje in na koncu o poslanstvu v digitalni dobi.
To srečanje je bilo pomembna priložnost za razmislek in posodobitev. Želimo se soočati z izzivi sodobnega komuniciranja in biti prisotne v digitalnem okolju, a na način karizme. Srečanje je ponudilo tudi spodbudo, da bi bolj zavestno in z večjo odgovornostjo uporabljale spletne medije in bi bile s tem znamenje upanja in bližine mladim rodovom.
Foto: Arhiv FMA