Prostovoljstvo v Braziliji
Prostovoljci in spremljevalci so se celo leto pripravljali na misijonsko izkušnjo v programu, ki sta ga vodila Fundacija Don Bosko (SDB) in VIDES Slovenija (FMA). Na izkušnjo v Brazilijo sta skupaj z našo s. Marijo Zabret odšla dva mlada udeleženca te priprave, Nia Bela in Domen Bergant. Tam jih je sprejela naša misijonarka s. Metka Kastelic, ki v Braziliji deluje že več let.
Ob pogledu na fotografije se morda sprašujete, kje so sestre. Zaradi tamkajšnjih okoliščin ne nosijo redovne obleke, temveč jih je mogoče prepoznati po križu z napisom FMA, ki ga nosijo vse sestre po svetu.
Več o dogajanju in svojih doživetjih so zapisali sami:
»Naša ekipa je varno prispela v Brazilijo, kjer bomo mesec dni preživeli na misijonu pri sestrah Hčerah Marije Pomočnice. Za nami je dolga pot (Brnik–Istanbul–São Paulo), pred nami pa pester program.
Prve dni smo namenili spoznavanju skupnosti in kraja. Sprejele so nas sestre v São Paulu, kjer je matična skupnost s. Metke. En del hiše je namenjen ostarelim sestram, drugi pa noviciatu, v katerem so mlade sestre z vseh koncev Brazilije in celo od drugod po svetu. Obiskali smo tudi inšpektorijalno hišo v središču mesta, ki je hkrati velika šola s 700–800 učenci.
São Paulo smo si ogledali z vseh strani: od ogromnih parkov s tropskim rastjem, katedrale in zgodovinskega jedra mesta, kjer so jezuiti vzpostavili ›točko nič‹ (to je mesto, kjer so jezuiti leta 1554 zgradili prvo kapelo in šolo, iz katere se je razvilo mesto, in od koder se merijo razdalje do drugih krajev), do muzeja favel, ki nam je pokazal, da so favele tudi pomemben kulturni fenomen ter zibelka uličnega plesa in ulične umetnosti. Vmes se počasi učimo tudi portugalščine.
Zdaj pripravljamo načrt za misijon. Zadnji teden julija nas čaka ›Boscolandija‹ (nekakšen popoldanski oratorij s poudarkom na igri), sledi pomoč družini pri obnovi doma, nato pa socialni del šolanja z delavnicami in izobraževanji za otroke.«
(se nadaljuje 😉)
Besedilo: s. Marija Zabret
Fotografije: Arhiv FMA









