Preverjanje minulega triletja

Od 8. do 12. januarja 2025 je na Portugalskem v Fatimi, v hiši  Nossa Senhora do Carmo, potekalo t. im. „preverjanje triletja“ za medprovincialno konferenco CIME, ki jo sestavljajo inšpektorije hčera Marije Pomočnice (FMA) Evrope in Bližnjega vzhoda.

Na srečanju v Fatimi sta bili tudi predstavnici naše Slovensko-hrvaške inšpektorije, s. Mateja Kranjc (inšpektorica) in s. Majda Merzel. Poleg sester FMA so bili tam tudi laiki in mladi iz različnih držav Evrope.

Srečanja, ki se je začelo z evharističnim slavjem v fatimskem svetišču,  je bilo  namenjeno razmisleku in izmenjavi o smernicah XXIV. vrhovnega zbora: »Rodovitne skupnosti v srcu sodobnega časa«.


Na prvem nagovoru je mati Chiara Cazzuola spregovorila o skupnostih kot romaricah upanja.  Poudarila je, da je triletna preverba izkušnja skupne zavzetosti in odgovornosti v smislu karizme. To je pot občestva in priložnost, da v luči Božje besede in sodobnih izzivov ponovno premislimo o življenju naših skupnosti in družbeno-vzgojnem okolju. Tako se spet postavimo v držo upanja.

Mati Chiara je hkrati poudarila razsežnosti sestrstva, solidarnosti in medsebojne naklonjenosti, ki združujejo inšpektorije Evrope in Bližnjega vzhoda (CIME). Te inšpektorije so bile namreč združene nedavno in srečanje v tem okviru je bilo zanje prvo te vrste. 


Udeleženci so vsak dan začenjali z razmislekom o Božji besedi in uvodom v evangeljski odlomek; uvode je pripravila sestra Roberta Tomasi, ravnateljica jeruzalemske skupnosti FMA, ki pripada inšpektoriji Bližnji vzhod (MOR).

Skozi dan so se udeleženci skupaj z vrhovno Materjo poglabljali v različne teme. Ena od vsebin je bila sinodalnost kot duhovnost, ki temelji na poslušanju Božje besede, na kontemplaciji, na tišini in na spreobrnjenju srca. Ob tem je Mati dejala, da sinodalna perspektiva, medtem ko se opira na bogato duhovno dediščino tradicije, prispeva tudi k prenavljanju njenih oblik. Spodbudila je k:   

  • molitvi, ki je odprta za sodelovanje,
  • razločevanju, ki ga živimo skupaj,
  • misijonskemu navdušenju, ki izvira iz podelitve in se odraža v služenju.

Mati je poudarila, da sinodalnost za nas, Hčere Marije Pomočnice, predstavlja spodbudo, da ponovno prižgemo misijonski plamen po zgledu don Boska in matere Mazzarello.

Ob tem je spomnila na triletno obdobje priprave na 150. obletnico prve misijonske odprave FMA in dejala, da „imamo v svojih rokah najmočnejše in najučinkovitejše orodje, to je vzgojo, s katero moremo odgovarjati na izzive današnjega časa.“

Mati je kot izziv za prihodnost karizme spodbudila, naj se navdihujemo ob salezijanskem izviru: »Kot don Bosko in mati Marija Mazzarello, ki sta živela v času velikih kulturnih, družbenih, gospodarskih, političnih in cerkvenih sprememb, smo tudi mi poklicani k spoznanju, da karizma ni samo za nas, ampak je dar Svetega Duha Cerkvi in ​​novim rodovom. Je darilo, polno možnosti, ki upa v razcvet s pomočjo našega gorečega in odgovornega prispevka.«

Temo o sedmih ciljih papeževe enciklike „Laudato Si“ so na poseben način obeležili mladi s pripravo tako imenovanega „ekološkega rožnega venca“.


Pomemben trenutek v tem tednu je bil tudi obisk fatimskega svetišča in drugih fatimskih svetih krajev, pripravljen v obliki molitvenega romanja, ki je utrdilo našo marijansko istovetnost.

Ob koncu srečanja so udeleženci izrazili hvaležnost za intenzivne in bogate trenutke, ki so jih preživeli v družinskem ozračju in vzajemni podelitvi. Vse, kar so v tem tednu doživeli, jim je pomagalo pri razmišljanju o bistvu salezijanskega poklica.


Povzeto po: https://www.cgfmanet.org/ifma/capitolo-generale/verifica-triennale-cime/